Το Οροπέδιο Λασιθίου, η γενέτειρα πατρίδα του Δία, υπήρξε πρωτοπόρο στην εκμετάλλευση και αξιοποίηση της αιολικής ενέργειας, όπως μας λέει ο κ. Χατζάκης και τονίζει ότι ασχολήθηκε με το θέμα των ανεμόμυλων του Οροπεδίου Λασιθίου από όταν ήταν φοιτητής ,και μάλιστα η διπλωματική του αφορούσε τους ανεμόμυλους, αλλά και στη συνέχεια ο ίδιος με έρευνες και καινοτόμες προτάσεις του καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να δοθεί και πάλι «ζωή» στους ανεμόμυλους της περιοχής.
![](https://visitlasithi.crowdapps.net/wp-content/uploads/2021/08/Mask-Group-34.png)